Etkinlikler Hakkında

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ VE YAPILI ÇEVREMİZİ ŞEKİLLENDİRECEK ARAÇLAR VE TRENDLER YAPI FUARINDA!
43. yaşını kutlayan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, Türkiye yapı sektörünün en uzun süredir düzenlenen fuarı olma niteliğini taşıyor. Fuar, hem Türk hem de yabancı katılımcılar için alıcılara, karar vericilere ve kanaat önderlerinden oluşan hedef kitleye ulaşmanızı sağlayan ana bir platform görevi görüyor.
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, güçlü küresel ağını inşaat sektörüne aktararak yeni iş, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratmayı hedefliyor. Bu hedefle birlikte Yapı Fuarı, sektör stratejisini desteklemek, bilgi alışverişi sağlamak, inovasyonu teşvik etmek ve de yapı sektörünün kamu, özel sektör ve akademik boyutları arasında etkileşim sağlayarak yeni fikirlerin tanıtılmasını sağlamak adına iş geliştirmeye yönelik etkinliklerle dolu verimli bir platform sağlıyor.

YAPI SAHNESİNDE 5 GÜN 5 TEMA
İnşaat sektörünün trendlerinin konuşulacağı ve en son yapı teknolojileriyle yapı ürünlerinin sergileneceği Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2020, 24 - 28 Ağustos tarihleri arasında TÜYAP’ta gerçekleşecek. Bölgedeki en yeni yapı sektörü ürün ve hizmetlerinin sergilenmesi ve takip edilmesi için olanak sağlamasının yanında Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, aynı zamanda içeriğiyle yaratıcı ve yatırımcı zihinler arasında köprü oluşturan aktivitelerle destekleniyor.
Etkinlik programı kapsamında bu sene YAPI SAHNESİ, mimari ve iş odaklı panellere, ortaklığa yönelik oturumlara, ihracata, yurtdışı pazarlarına, yeni tasarım ve teknoloji araçlarının sohbetlerine ve “ilham verici” konferanslara ev sahipliği yapacak.

5 güne özel 5 tema çerçevesinde “Yapı Ekonomisi, İnşaat Sektörü ve Doğal Afetler, İnovatif İşletme Modelleri, Mimarlıkta Yeni Yollar, Yapı Teknolojileri ve Malzemenin Geleceği” konuları uzman konuşmacılar, sektörün fikir önderleri, karar vericiler ve fuar katılımcısı firmaların yenilikçi ürünleri ile mercek altına alınacak.

24 Ağustos Pazartesi YAPI BUSINESS/İŞ gününde, inşaat finansmanı, ihracat, yeni pazarlar ve yeni geliştirme modelleri masaya yatırılacak. Ekonomistlerin yapı sektörünü değerlendirdiği, yapılarda yeniden işlevlendirme esaslarının yapı ekonomisine sağladığı katkı gündeme alınacak.
25 Ağustos Salı YAPI ENVIRONMENT/ÇEVRE gününde, depreme dayanıklı inşaatlar, ekolojik yapılar, iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konuşulacak. Bu gündem maddeleri çatı ve cephe tasarımı ile su ve ses yalıtımı meselelerine odaklanan oturumlarda ele alınacak.
26 Ağustos Çarşamba YAPI INDUSTRY/ENDÜSTRİ gününde ele alınacak konular ise sektörün sürdürülebilir büyümesini ve kazançlı dönüşümünü sağlaması için tasarlanan “pazarlama, tesis yönetimi, Z kuşağı satın alma dinamikleri, çevik dönüşüm ve inovatif iş modelleri” odağında oturumlardan oluşacak.
27 Ağustos Perşembe YAPI DESIGN/TASARIM gününde ise, mimarlar yeni “yapma” biçimlerini sorgulayacak, iş birlikçi tasarım inisiyatiflere, global ortaklıklara, iç mimarlık ve peyzaj çözümlerinin göz önünde olduğu akıllı şehirlere, tasarımın markalara kattığı değerlere odaklanan oturumlar YAPI SAHNESİ’nde yer alacak.
28 Ağustos Cuma YAPI TECH günü, Start-up bakış açısının ezber bozan çözümler sunarak sektörlerin dinamiklerini değiştirdiği bu döneme işaret edecek. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe cesur işler yapan girişimcileri sektörle buluşturmaya hazırlanan Yapı Fuarı, “benim ürünümle sektör ivme kazanır” diyen, sektöre özel teknolojik ve ölçeklendirilebilir ürün geliştiren girişimcileri ağırlayacak.
İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DÜNYADA NASIL DEVRİM YAPTIĞINI MERAK MI EDİYORSUNUZ?
Geleneksel hale gelen Başkanlar Forumu, bu sene farklı temalar altında konumlandırılarak 4 güne yayılan bir buluşmalar serisine evrildi. “Yapı İhracatında Gelinen Nokta ve Sonrası”, “Doğal Afetlere Karşı Geliştirilen Sektör Yenilikleri”, “Yapı İşletme Modelleri” ve “Yeni Yapma Biçimleri” sektörün farklı paydaşlarını temsil eden fikir önderi dernek başkanlarının gündeme getireceği konuların başında geliyor.

YAPI MASTERCLASS İLE DERİNLEMESİNE BİR FUAR DENEYİMİ
Yapı Masterclass; bu yıl üçüncü kez düzenlenerek ziyaretçilerin ilgi odağında olmaya devam ediyor. Yapı Fuarı, üç gün boyunca malzeme firmalarının stantlarına yapılacak ziyaretlerle, usta mimarlar - mühendislerle söyleşiyi içeren Nobon iş birliğinde özel bir program hazırladı. 24-25-26 Ağustos tarihlerinde, “Çevre, İşletme ve Tasarım” temaları olmak üzere 3 güne özel tasarlanan etkinlik, fuar alanındaki stantlarda malzeme konuşmaları ve tematik çerçevelere odaklanmış sohbetler ile bilgi alışverişi sağlıyor, katılımcılara yerinde malzeme uygulamalarıyla etkileşimli bir fuar deneyimi sunuyor.

STANT TASARIMINDA MARKALARINI VE ÜRÜNLERİNİ ZİYARETÇİLER İÇİN BİR ÇEKİM NOKTASINA DÖNÜŞTÜREN FİRMALAR ALTIN MIKNATIS ÖDÜLÜ’NE UZANIYOR
43 yıldır sektördeki tüm pay sahiplerini mevcut konular ve inovasyonlar etrafında tek bir çatı altında toplamaya devam ederken tasarımın gücüne inanan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, stant tasarımında markalarını ve ürünlerini ziyaretçiler için bir çekim noktasına dönüştüren firmalar için Altın Mıknatıs “Stant Tasarım Ödülleri"ni düzenliyor. Bu yıl eklenen bir yenilikle, bağımsız jüri üyeleri katılımcı firmaları değerlendirirken, 1.lik, 2.lik, 3.lük, mansiyon ve teşvik ödüllerinin yanı sıra “Standında En İyi Ziyaretçi Etkileşimi”, “Standında En İyi Teknoloji Çözümleri Sunan”, “Standında En İyi Yaratıcı Kimlik Tasarımı Sunan” ödül kategorilerinde de kazananları belirleyecek. Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri 26 Ağustos Çarşamba günü YAPI SAHNESİ’nde sahiplerini bulacak.

YAPI TECH GARAGE İLE SEKTÖRÜN İŞ YAPIŞ ŞEKLİNİ KÖKTEN DEĞİŞTİRİYORUZ
Son 15-20 yılda girişimci bakış açısı ve büyük veriye dayalı çalışmalar birçok sektörde iş yapış şeklini kökten değiştirdi. İnşaat sektörü bu gelişmelerden en az faydalanan sektörlerden biri, bu nedenle iş yapış şekli halen büyük ölçüde geleneksel temellere dayanıyor ve inovasyon için büyük potansiyel barındırıyor.  Aynı şekilde girişimciler ise şirketler için büyük bir dönüşüm yaratacak çıktılar oluştursalar da sektörle bir araya gelmekte ve kendilerini anlatmakta zorlanıyorlar. Yapı Fuarı olarak sektördeki bu boşluğu doldurmak amacıyla, Değişim Mimarı Demet Demirer ile ortak geliştirilen YAPI TECH GARAGE Platformunu oluşturup STARTUP’ları (tekno-girişimlerini) İnşaat sektörü ile buluşturuyoruz. 

BIM, akıllı inşaat malzemeleri, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, yönetim sistemleri, yapı mobil uygulamaları, 3B üretim vb konularda STARTUP’lar tasarım aşamasından bina teslim aşamasına kadar mimarlara, mühendislere, proje yöneticilerine, üreticilere, yüklenicilere, geliştiricilere, pazarlamacılara ve kullanıcılara farklı olanaklar sunduğu teknolojileri bu alanda tanıtacaklar. Bu alanda yeni malzeme ve teknolojilerle tanışmak mümkün olurken, daralan inşaat ekonomisinde çözümü yurtdışı pazarlarında arayan firmalar için fark yaratacak çıktıların elde edilmesi hedefleniyor.

Yapı Tech Deneyim Alanında ise startup’ların sunumları ve ürün demolarını fuar katılımcıları ve ziyaretçiler ilk elden deneyimleme şansına sahip olacaklar.